# FULLRIVER DCG100-12
> Battery Fullriver DCG100-12 100Ah 12V Dcg ✅ Boat battery. Fullriver Batteries 【Cheap Online Batteries】
- **Canonical URL**: https://baterias.com/gb/battery-fullriver-dcg100-12-12v-100ah
- **Language**: en-GB
- **Brand**: FULLRIVER
- **Reference**: BCOM-FULLRIVER-DCG100-12
- **MPN**: DCG100-12
- **Stock**: Out of stock
## Technical specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Brand | FULLRIVER |
| Reference | DCG100-12 |
| Model | FULLRIVER DCG |
| Voltaje | 12 V |
| Largo | 329 mm |
| Ancho | 171 mm |
| Alto | 227 mm |
| Peso | 31.7 kg |
| Terminal | AP |
| Capacidad C20 (Ah) | 100 Ah (c20) |
| Capacidad C5 (Ah) | 84 Ah (c5) |
## Quick description
Are you looking for a deep cycle gel battery?
In baterias.com you can buy the battery FULLRIVER DCG100-12 at the best price
The battery FULLRIVER DCG100-12 100Ah 12V presents the following characteristics:
Battery Fullriver DCG100-12 100Ah 12V Dcg VOLTIOS AH DIMENSIONS
12V 100Ah 329x171x227
### Fullriver DCG100-12
### Boat battery
### FULLRIVER DCG
### FULLRIVER
### DCG100-12
### 12 V
### 100Ah (c20)
### 110Ah (c100)
### 84Ah (c5)
### 329x171x227
## Description
[ ](https://www.fullriverbattery.com)
## Battery Fullriver DCG100-12 100Ah 12V
The Battery FULLRIVER DCG100-12 100Ah 12V DCG Series belongs to the Fullriver DCG (Deep Cycle Cycle) batteries range that offers 28 superior gelified electrolyte batteries in this series for applications that best adapt to gel technology.
Deep cycle gel batteries is the highly reliable, safe and maintenance option.
### Ideal for:
- Solar
- Renewable energy
- Golf cars
- Recreational vehicles/caravan/motorhomes
- Marina
- Electric vehicles
- Semi -trailer trucks
- Trucks/Commercial Vehicles
### Battery advantages and characteristics FULLRIVER DCG100-12 100Ah 12V