# FULLRIVER DCG135-12
> Battery Fullriver DCG135-12 135Ah 12V Dcg ✅ Boat battery. Fullriver Batteries 【Cheap Online Batteries】
- **Canonical URL**: https://baterias.com/gb/battery-fullriver-dcg135-12-12v-135ah
- **Language**: en-GB
- **Brand**: FULLRIVER
- **Reference**: BCOM-FULLRIVER-DCG135-12
- **MPN**: DCG135-12
- **Stock**: Out of stock
## Technical specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Brand | FULLRIVER |
| Reference | DCG135-12 |
| Model | FULLRIVER DCG |
| Voltaje | 12 V |
| Largo | 482 mm |
| Ancho | 170 mm |
| Alto | 223 mm |
| Peso | 42.5 kg |
| Terminal | M8 |
| Capacidad C20 (Ah) | 135 Ah (c20) |
| Capacidad C5 (Ah) | 112 Ah (c5) |
## Quick description
Are you looking for a deep cycle gel battery?
In baterias.com you can buy the battery FULLRIVER DCG135-12 at the best price
The battery FULLRIVER DCG135-12 135Ah 12V presents the following characteristics:
Battery Fullriver DCG135-12 135Ah 12V Dcg VOLTIOS AH DIMENSIONS
12V 135Ah 482x170x223
### Fullriver DCG135-12
### Boat battery
### FULLRIVER DCG
### FULLRIVER
### DCG135-12
### 12 V
### 135Ah (c20)
### 115Ah (c100)
### 112Ah (c5)
### 482x170x223
## Description
[ ](https://www.fullriverbattery.com)
## Battery Fullriver DCG135-12 135Ah 12V
The Battery FULLRIVER DCG135-12 135Ah 12V DCG Series belongs to the Fullriver DCG (Deep Cycle Cycle) batteries range that offers 28 superior gelified electrolyte batteries in this series for applications that best adapt to gel technology.
Deep cycle gel batteries is the highly reliable, safe and maintenance option.
### Ideal for:
- Solar
- Renewable energy
- Golf cars
- Recreational vehicles/caravan/motorhomes
- Marina
- Electric vehicles
- Semi -trailer trucks
- Trucks/Commercial Vehicles
### Battery advantages and characteristics FULLRIVER DCG135-12 135Ah 12V
### How to find the right battery for your vehicle or device?
### Why choose a fullriver battery?
### Know more about fullriver
[
Download technical sheet Fullriver DCG135-12 135Ah 12V](/fichastecnicas/data-sheet-battery-fullriver-dcg135-12-135ah-12v-en.pdf)