# Marine battery Varta LFS60 12V 60Ah

![Marine battery Varta LFS60 12V 60Ah](https://baterias.com/4279-home_default/battery-varta-lfs60-12v-60ah-540a.jpg)

> Varta LFS60 marine battery 12V 60Ah. Vibration resistant, deep-discharge capable; cranking and house duties. 24 h delivery.

**Category:** [VARTA batteries](https://baterias.com/gb/batteries-varta) → [VARTA](https://baterias.com/gb/varta)

- **Canonical URL**: https://baterias.com/gb/battery-varta-lfs60-12v-60ah-540a
- **Language**: en-GB
- **Brand**: VARTA
- **Reference**: BCOM-VARTA-LFS60
- **EAN**: 4016987167113
- **MPN**: LFS60
- **Price**: 105,44 €
- **Stock**: Out of stock

## Technical specifications

| Feature | Value |
|---|---|
| Brand | VARTA |
| Reference | LFS60 |
| Model | VARTA Professional Starter |
| Voltaje | 12 V |
| Capacidad (Ah) | 60 Ah (c20) |
| Largo | 242 mm |
| Ancho | 175 mm |
| Alto | 190 mm |
| Peso | 14.6 kg |
| Tecnología | PLOMO/ACIDO |
| Arranque en frío (CCA) | 540 A |
| EAN | 4016987143490 |
| Scheme | 0 |
| Terminal | 1 |
| Subjection | B13 |
| ETN | 930060054B912 |

## Quick description

**Varta LFS60 12V 60Ah 540A** is a marine battery, vibration resistant and deep-discharge capable.
⚡ Capacity 60 Ah (C20)

🔋 Cold cranking amps (CCA EN) 540 A

🔌 Voltage 12 V

📏 Dimensions (L×W×H) 242×175×190 mm

⚖️ Weight 15 kg

⚙️ Technology lead-acid

🧭 Polarity positive on the right

🏷️ Line VARTA Professional Starter

## Description

[ ](https://www.varta-automotive.es/es-es)

## Battery Varta LFS60 60Ah 540A 12V

VARTA® Professional Starter batteries have been specifically designed as a starter battery for all kinds of marine applications. Highly energy efficient, it delivers outstanding performance time and time again without the need for maintenance.

## Why choose a **Varta Lfs60** battery?

Today, the battery has become one of the most important elements of any vehicle. Both the safety systems and the auxiliary elements that equip the vehicles, depend to a great extent on the quality of the battery for its correct operation.
There are countless brands of batteries on the market and it is normal for a non-expert user to have doubts about which battery to choose.
For that reason, we list some of the reasons why we believe that choosing the right Varta Battery is always a wise choice:
- **Leading Brand**: The Varta brand, with over 125 years of history, is the world's leading manufacturer of automotive batteries. Your Varta LFS60 battery is manufactured by the number one manufacturer in the industry.

- **Quality**: During the manufacturing process of the Varta LFS60 battery, more than 100 parameters are monitored to guarantee the complete quality and reliability of the product.

- **Reliability**: The main vehicle manufacturers on the market: Mercedes, BMW, Audi... rely on Varta batteries to equip their new vehicles. Working for these manufacturers means exceeding their strict quality controls and expectations for reliability.
**Don't play it. Installing a good battery for your vehicle is a matter of safety and reliability**.

If you want additional information about Battery Varta LFS60, you can download the product's technical sheet at the following link:
[

Download technical sheet Varta LFS60 60Ah 540A 12V](/fichastecnicas/data-sheet-battery-varta-lfs60-60ah-540a-12v-en.pdf)

## Reviews

- **Average rating**: 4.6 / 5 (12 reviews)

## Technical team (editorial authorship)

The FAQs, guides and comparisons on this site are reviewed by the baterias.com technical team — over 25 years of experience validating automotive batteries.

→ https://baterias.com/gb/technical-team

---
*baterias.com — Automotive batteries · 2026-05-20*
