# VARTA 512013012 YB12AL-A YB12AL-A2
> Battery Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012 12Ah 160A 12V Powersports Freshpack ✅ Motorcycle battery. Varta Batteries 【Cheap Online Batteries】
- **Language**: en-GB
- **Brand**: VARTA
- **Reference**: BCOM-VARTA-512013012
- **EAN**: 4016987169315
- **MPN**: 512013016
- **Stock**: In stock
## Technical specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Brand | VARTA |
| Reference | 512013012 |
| Model | VARTA POWERSPORTS Freshpack |
| Voltaje | 12 V |
| Largo | 136 mm |
| Ancho | 82 mm |
| Alto | 161 mm |
| Peso | 4.47 kg |
| Tecnología | PLOMO/ACIDO |
| EAN | 4016987140499 |
| Scheme | 0 |
| Terminal | Y6 |
| JIS | YB12 AL-A YB12 AL-A2 |
| Arranque en frío CCA EN | 160 A |
| Capacidad C10 (Ah) | 12 Ah (c10) |
| ETN | 512013012A514 |
## Quick description
Do you need a **Battery Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012**?
Now you can buy battery Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012 12Ah 160A 12V Powersports Freshpack at the best price at [baterias.com](https://baterias.com).
Battery for motorcycle or quad **Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012 12Ah 160A 12V** has the following characteristics:
Battery Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012 12Ah 160A 12V Powersports Freshpack VOLTIOS AH CCA DIMENSIONS POSITIVE
12V 12Ah (10h) 160A 136x82x161 Right
### Varta 512013012
### Motorcycle battery
### YB12AL-A
### YB12AL-A2
### VARTA POWERSPORTS Freshpack
### VARTA
### 512013012
### 12 V
### 12Ah (c10)
### 160A
### 136x82x161
### PLOMO/ACIDO
### Positive Right
## Description
[ ](https://www.varta-automotive.es/es-es)
## Battery Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012 12Ah 160A 12V
- Mounting in vertical position
- Standard vibration resistance
## Why choose a **Varta Yb12Al-A,Yb12Al-A2 512013012** battery?
**Don't play it. Installing a good battery for your vehicle is a matter of safety and reliability**.
[
Download technical sheet Varta YB12AL-A,YB12AL-A2 512013012 12Ah 160A 12V](/fichastecnicas/data-sheet-battery-varta-512013012-yb12al-ayb12al-a2-12ah-160a-12v-en.pdf)